Науково-методичний семінар «Подолання історичних міфів у вивченні історії»

2 червня 2021 р. більше 70 учасників – викладачів ВНЗ та закладів професійно-технічної освіти, вчителів історії ЗЗСО з Києва, Сум, Конотопа, Глухова, Шостки, Ромен, Недригайлова - прийняли участь у науково-методичному семінарі «Подолання історичних міфів у вивченні історії», який проходив на базі Навчально-наукового інституту історії, права та міжнародних відносин СумДПУ імені А. С. Макаренка.

Семінар було організовано спільними зусиллями кафедри історії України, кафедри всесвітньої історії, міжнародних відносин та методики навчання історичних дисциплін СумДПУ імені А. С. Макаренка, Українським інститутом національної пам’яті, Сумською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України. Модератором заходу виступив Олександр Вовк, в.о. завідувача кафедри історії України, кандидат історичних наук, доцент.

З вітальним словом до учасників звернулися Любов Пшенична, перший проректор СумДПУ імені А.С. Макаренка, кандидат наук з державного управління, професор; Юлія Подрєз, директор Навчально-наукового інституту історії, права та міжнародних відносин СумДПУ імені А. С. Макаренка, кандидат історичних наук, доцент, які наголосили на тому, що робота семінару присвячена актуальній для освітян проблемі – способам, напрямкам та засобам подолання історичних міфів, викривленого розуміння історичної минувшини у вивченні та викладанні історії.

Діапазон доповідей виступаючих був дуже широким, починаючи від проблем декомунізації, топонімічної політики щодо перейменування географічних назв до використання різноманітних онлайн-технологій із метою подолання історичних міфів при вивченні історії:

Володимир Тиліщак, заступник голови Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук (тема доповіді: «Політика пам’яті і подолання історичних міфів»);

Марія Тахтаулова, начальниця Північно-східного міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук (тема доповіді: «Міський символічний простір як інструмент формування міфу про «велику вітчизняну війну» (на прикладі Харкова»);

Геннадій Іванущенко, історик, архівіст, член Національної спілки краєзнавців України (тема доповіді: «Пошук, опрацювання, інтерпретація історичної інформації у відкритому доступу в мережі інтернет як шлях до подолання історичних міфів»);

Олег Корнієнко, історик, голова Сумської обласної організації Національної спілки краєзнавців України (тема доповіді: «Сучасні напрямки та завдання щодо деміфологізації регіональної історії (на прикладі Сумщини»);

Петро Мороз, кандидат педагогічних наук, старший науковий співробітник відділу суспільствознавчої освіти Інституту педагогіки НАПН України (тема доповіді: «Використання історичних джерел у навчанні історії як засіб подолання історичних міфів»);

Андрій Гриценко, доктор педагогічних наук, Глухівський національний педагогічний університет імені Олександра Довженка (тема доповіді: «Застосування ігрових історичних навчально-розвивальних видань на уроках: подолання міфу про неефективність»);

В’ячеслав Артюх, кандидат філософських наук, доцент, член Національної спілки краєзнавців України (тема доповіді : «До питання про можливість реконструювання концепту «історичний міф»);

Оксана Юхно, кандидат педагогічних наук, викладач історії та суспільних дисциплін Сумського фахового медичного коледжу (тема доповіді: «Дискусійні сторінки історії України»);

Світлана Гумен, викладач вищої категорії, старший викладач Сумського будівельного коледжу (тема доповіді: «Використання різноманітних форм і методів краєзнавчої роботи у викладанні історії»).

Вже перші доповіді учасників семінару визвали гострі дискусії щодо обговорення ключових проблем, які пов’язані з міфами навколо супротиву селян проти більшовицької політики 20-х-початку 30-х рр. ХХ ст., Голодомору, діяльності ОУН-УПА, тощо.

Дуже корисною для усіх учасників заходу стала інформація історика Геннадія Іванущенка про відкритий доступ не тільки до архівів Сумської області, а й до іноземних архівів, де збереглася інформація про історію українського національно-визвольного руху ХХ ст.

Дуже дякуємо нашим колегам за участь та підтримку нашого заходу та сподіваємося на подальшу співпрацю!