17 березня 2025 року студенти І-ІV курсів ОПП «Міжнародні відносини» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти та ОПП Середня освіта (Історія) другого (магістерського) рівня вищої освіти ННІ історії, права та міжнародних відносин Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка взяли участь в онлайн майстер-класі із українським дипломатом, істориком, сходознавцем, демографом, кандидатом економічних наук ПРИПІКОМ Євгеном Олександровичем на тему «Ядерні, техногенні катастрофи та спільна боротьба України і Японії в їх подоланні. Підтримка Японією України в контексті російсько-української війни».
Модератор заходу – канд. політ. наук, старший викладач кафедри всесвітньої історії, міжнародних відносин та методики навчання історичних дисциплін Крупеня Ірина Миколаївна.
Метою заходу є аналіз українсько-японського співробітництва по лінії Чорнобиль-Фукусіма та основних напрямів взаємодії України та Японії під час повномасштабної російсько-української війни.
На зустрічі з відомим українським дипломатом слухачі почули експертні оцінки щодо українсько-японського співробітництва по лінії Чорнобиль-Фукусіма; переліку заходів щодо подолання наслідків катастрофи; підходів України та Японії у реагуванні на ядерні, техногенні виклики та глобальні загрози. Акцент було зроблено на готовність України передавати свої знання і досвід щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи японським партнерам.
У своєму виступі лектор наголосив на тому, що Японія та Україна поділяють спільні фундаментальні цінності, серед яких свобода, демократія, верховенство права, повага до міжнародного права та прав людини. Підтримуючи Україну, Токіо солідаризується з державою, яка має подібний погляд на міжнародні відносини. Особливу увагу лектор приділив двосторонній безпековій угоді про підтримку України, яку було підписано на полях саміту «Групи семи» в Італії 13 червня 2024 р. Документ фіксує основні напрями довгострокової підтримки з боку Японії у сфері безпеки та оборони, гуманітарної допомоги, відновлення та відбудови. За умовами угоди Японія надасть Україні 4,5 млрд дол. США.
Майстер-клас завершився жвавим обговоренням, що було досить корисним для здобувачів освіти. Задаючи питання для дипломата, здобувачі освіти продемонстрували як загальні так і спеціальні компетентності, зокрема вести фахову дискусію із проблем міжнародних відносин; здатність розв’язувати складні спеціалізовані задачі і практичні проблеми у сфері міжнародних відносин, зовнішньої політики держав; розуміти та застосовувати для розв’язання складних спеціалізованих задач міжнародних відносин чинне законодавство, міжнародні нормативні документи і угоди, довідкові матеріали, чинні стандарти і технічні умови.